Májusban igen komoly mozgásnak és többszöri irányváltásnak lehettünk szemtanúi az EUR/USD árfolyam tekintetében. Miután a kurzus többnyire 1,30 fölött oldalazva kereste az irányt áprilisban, május közepéig hevesen erõsödött a dollár az euróval szemben. Az euró zóna gazdaságai továbbra is recesszióval küzdenek. Ebbõl a szempontból nincsen új a nap alatt, májusban alig találkozhattunk kecsegtetõ európai számokkal.  Pont emiatt hó elején rendkívül kedvezõen fogadta a piac, hogy az Európai Központi Bank kamatcsökkentést hajtott végre, ezzel ösztönözve a növekedés beindulását

Technikai oldal

Mi történt? Májusban igen komoly mozgásnak és többszöri irányváltásnak lehettünk szemtanúi az EURUSD árfolyam tekintetében. Miután a kurzus többnyire 1,30 fölött oldalazva kereste az irányt áprilisban, május közepéig hevesen erõsödött a dollár az euróval szemben. Az euró gyengülése 1,32-rõl vette kezdetét, majd a hosszú távú, kifejezetten enyhe, emelkedõ trendet prezentáló 200 napos mozgóátlag leszakításával és a 61,8%-os (1,30) Fibonacci támasz letörésével megnyílt a tér az 50%-os (1,29) Fibo irányába. Közben az 50 napos mozgóátlag is elesett, valószínûleg ekkor már sok befektetõ elhitte a dollár további gyõzelmét az euró felett, de nem így történt. A hosszú távú, szolidan növekvõ trend megfordítására tett kísérlet nem sikerült, az EURUSD jegyzése az 50%-os (1,29) Fibonacci támaszvonal alatt visszapattant és a vevõk dominanciája visszatesztre kényszerítette az árfolyamot. A vizsgált idõszak végére a dollár gyengülése során a jegyzések visszakapaszkodtak az 50 napos mozgóátlag fölé, az árfolyam nagy valószínûséggel megpróbálkozik majd a 200 napos mozgóátlag meghódításával. Az RSI értékei májusban a semleges zónában tartózkodtak, a Stochastic hó közepén, az MACD hó végén adott vételi szignált.

eur/usd május 20-22.hét

Mi várható? Az EURUSD kurzus közvetlenül az ellenállási vonalak zónájában helyezkedett el hónap végén, így elég nehéz kiszámítani a helyes irányt. Májusban három indikátorból kettõ vételi jelzést adott, azonban a Stochastic túl gyors, az MACD legtöbbször túl késõn történõ jelzése mellett érdemes lehet az RSI oszcillátor jelzéseire odafigyelni és Stop megbízást alkalmazni. Úgy tûnik, hogy az alsó zónát tekintve az 50%-os (1,29) Fibonacci szint a jövõben is visszafordíthatja az árfolyamot, ha a medvék irányítanak. Míg az 1,30-as szint lélektani hatása miatt is jelentõs ellenállásnak bizonyulhat.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Az euró zóna gazdaságai továbbra is recesszióval küzdenek. Ebbõl a szempontból nincsen új a nap alatt, májusban alig találkozhattunk kecsegtetõ európai számokkal.  Pont emiatt hó elején rendkívül kedvezõen fogadta a piac, hogy az Európai Központi Bank kamatcsökkentést hajtott végre, ezzel ösztönözve a növekedés beindulását. A piac figyelme egyre inkább az amerikai Fed nyilatkozatokra koncentrált, amelyek a kötvényvásárlási program várható csökkentéséhez kapcsolódtak. Az amerikai gazdaság javulásának köszönhetõen a Fed szûkítheti monetáris politikáját, amelynek esetleges bekövetkezése folyamatosan izgalomban tartotta a piacot. Egyes amerikai államok jegybankelnökei egymásnak ellentmondó megnyilvánulásai gyakran változtatták a nemzetközi hangulatot.  A befektetõk kedvezõtlen amerikai konjunktúra adatok nyilvánosságra kerülése során bíztak a Fed további, töretlen monetáris élénkítésében, de valójában számos jel mutatott az amerikai ingatlanszektor élénkülésére és a munkaerõ piaci folyamatok javulására. Legalábbis ezt támasztották alá, természetesen a teljesség igénye nélkül: az új és használt lakások forgalmának rekordszintû bõvülése, az ugyancsak rekordokat döntögetõ fogyasztói bizalmi indexek, a lakásárak kétszámjegyû emelkedése és a heti új munkanélküli kérelmek számának szinte állandó javulása és sokéves mélypontja.  A feldolgozóipar és szolgáltató szektor számai már árnyalják a képet.  A jegybankelnök Ben Bernanke pontot tett a találgatások végére május 22-én, mert beszéde értelmezése alapján a piaci szereplõk a Fed-tõl azt várják, hogy a kötvényvásárlás összege csökkenni fog. Fundamentális oldalról ezeknek a folyamatoknak köszönhetõ, hogy az EURUSD kurzus hó közepéig erõsödött, aztán 1,30-ig gyengült. A vezetõ amerikai részvényindexek történelmi csúcsdöntései után pedig a befektetõk a profitok realizálása mellett döntöttek és hó végén korrekció vette kezdetét. 

Szólj hozzá